Co to jest refleksologia?

Nowoczesna refleksologia wywodzi się ze starożytnej terapii uciskowej i masażu określonych punktów na stopach i dłoniach. Refleksologia istniała już w egipskiej cywilizacji ponad 4000 lat temu. Również kultury wschodnie miały podobne praktyki 5000 lat temu. Ogromny wpływ na refleksologię mała też starożytna medycyna ludowa stosowana przez rdzennych Indian. Refleksologia, jaką znamy dzisiaj to refleksologia holistyczna.

Stopy człowieka to doskonały mikrokosmos lub mini-obraz całego ciała. Wszystkie organy, gruczoły i części ciała reprezentowane w stopie są idealnym odbiciem tego co w ciele. Nawet wnętrze stopy odpowiada naturalnym krzywiznom kręgosłupa. Refleksolodzy wskazują, że istnieje dziesięć stref energetycznych, które biegną przez całą długość ciała od stóp do głowy, pięć po każdej stronie ciała.

Każda strefa może być uważana za kanał dla niematerialnej energii życiowej zwanej w orientalnej medycynie oraz w sztukach walki Chi lub Qi . Współczesna refleksologia jest zarówno nauką, jak i sztuką.

Refleksologia daje najlepsze rezultaty, gdy refleksolog pracuje z uważnością, cierpliwością, troskliwością  i wspiera klienta.

Komunikacja poprzez dotyk jest instynktowną, podstawową potrzebą człowieka. Refleksolodzy stymulują dowolną strefę na twarzy, stopie lub dłoni klienta, naciskając ją kciukami i palcami, co z kolei ma wpływ na całe ciało. Gdy pobudzamy receptory umieszczone w skórze, wysyłają one sygnał do mózgu a następnie mózg wysyła odpowiedni rozkaz do obciążonego organu. Stąd refleksologia skutecznie pomaga w różnorodnych schorzeniach, bez względu na wiek.

Wiemy, że refleksologia działa i sprawdza się podczas każdego zabiegu. Refleksologia nie jest leczeniem. Refleksolodzy nie diagnozują i nie leczą chorób (tylko dyplomowani lekarze są uprawnieni do wykonywania zawodu lekarza). W wielu krajach na świecie, w tym w Europie stosuje się się refleksologię, jako terapię uzupełniającą poradę lekarską.

Zalety holistycznej refleksologii:

Refleksologia wpływa na kreatywność i skuteczność. W trakcie zabiegu klient ma zapewnioną ciszę i czas niezbędny do tego, by mogły się pojawiać nowe pomysły, by racjonalniej wykorzystać własny potencjał i możliwości.

Refleksologia pielęgnuje także relacje. Kiedy czujesz się dobrze jesteś pozytywnie nastawiony do świata, pełen energii a twoje działania są pełne życzliwości spotykasz pomocnych ludzi i znajdujesz się we właściwym czasie i miejscu. Dobre samopoczucie jest zaraźliwe i może zmienić atmosferę miejsca pracy,  domu jak również nastrój kontaktów z kolegami, rodziną i przyjaciółmi.

Refleksologia jest bezpiecznym, holistycznym zabiegiem, odpowiednim dla mężczyzn i kobiet w każdym wieku. W pewnych okolicznościach mogą wystąpić przeciwwskazania medyczne w zakresie refleksologii. Jeśli tak się stanie, klient zostanie poproszony o diagnozę lekarską przed rozpoczęciem refleksoterapii. Refleksologię można uznać za terapię profilaktyczną. Kiedy ciało jest w równowadze,  jesteśmy w dobrej formie, nasza odporność wzrasta i łatwiej możemy oprzeć się chorobie.

Refleksologia pomaga złagodzić skutki stresu. Szacuje się, że 75% chorób ma związek ze stresem. Refleksologia wywołuje głęboki relaks. W trakcie zabiegu system nerwowy uspokaja się i funkcjonuje znacznie normalniej, wzrasta również poczucie bezpieczeństwa. Uspokojenie powoduje lepszy przepływ krwi i tym samym tlen dociera do wszystkich komórek. Ciało poszukuje homeostazy (funkcjonowania w równowadze wszystkich organów i komórek ciała) a refleksoterapia  może w tym pomóc. Podczas zabiegów refleksologii gdy klient odczuwa dobre samopoczucie na wszystkich poziomach,  ciało normalizuje się. W medycynie wschodniej oznacza to, że siedem centrów energetycznych znanych czakrami wraca do równowagi. Wtedy czujemy się dobrze a ciało wraca do naturalnego rytmu, energia przepływa przez meridiany, pomagając ciału, umysłowi i duchowi osiągnąć równowagę.

Informacje dotyczące zabiegów refleksologii

Pierwsze spotkanie trwa około 1 godziny i obejmuje krótki opis refleksoterapii oraz poufne informacje o stanie zdrowia klienta. Podobnie jak w przypadku wszystkich terapii refleksologicznych, klient powinien być świadomy, że po zabiegu mogą występować pewne reakcje,  które są znakiem reakcji ciała na zabieg jak również informacją że zabieg działa. Najczęściej po zabiegu klienci mogą odczuwać: zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, bóle dreszcze, potliwość, tymczasowe poczucie dyskomfortu, uczucie mrowienia. Te tymczasowe objawy lub reakcje w sposób naturalny pokazują, że procesy zachodzące w organizmie są odpowiedzią na zabieg. Po zabiegu wskazane jest odpoczywanie przez 10-15 minut i picie dużej ilości wody dla zachowania dobrego nawodnienia organizmu. Ważne jest, aby klient przekazał terapeucie informacje o wszelkich oznakach dyskomfortu lub dobrego samopoczucia podczas następnej wizyty. Pomaga to refleksoterapeucie dostosować plan leczenia do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Osoby, które doświadczają refleksologii często mówią, że po zabiegu czują się odprężeni, pełni energii, zrelaksowani, zadowoleni z życia i z siebie.  Takie korzyści utrzymują się przez kilka dni po zabiegu. Zaleca się cykl zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. 

Neuro-Refleksologia stóp, Praxis Vertebralis wg  Sorensensistem

Jest to terapia wykonywana na stopach. Ta metoda pojawiła się po raz pierwszy w Tybecie około 500 lat pne. i wtedy oparta była na pracy na kręgosłupie. Ponieważ praca bezpośrednio na kręgosłupie jest niebezpieczna Lone Sorensen, całą metodę przeniosła na stopy, co okazało się równie skuteczne. Tak powstała Praxis Vertebralis – zaawansowana terapia neuroodruchowa stóp sorensensistem.

Praxis Vertebralis to stymulacja punktów i stref odruchowych na stopach, które odpowiadają punktom i strefom na kręgosłupie i nerwom rdzeniowym, a także korespondują z poszczególnymi narządami i układami ludziego ciała w tym mięśniom. Podczas masażu uwalnia się naturalny potencjał organizmu do samouzdrawiania elilminując toksyny i odblokowując swobodny przepływ energii w całym ciele.

Mikrorefleksologia palucha – Lone Sorensen opracowała także specjalną metodę pracy na paluchu.  Znajduje się tu  41 stref ściśle powiązanych z ośrodkami mózgu i nerwami czaszkowymi, dzięki czemu możliwa jest praca z różnymi dysfunkcjami centralnego układu nerwowego.

Praxis Vertebralis na stopach usuwa sktuki stresu, niweluje napięcie mięśniowe, koryguje wady postawy, poprawia krążenie i przynosi ulgę w bólach różnego pochodzenia np. bólach głowy, stawów a także pomaga w bólach przewlekłych.

„Praxis Vertebralis” może być stosowana jako niezależna metoda lub w połączeniu z refleksoterapią twarzy.

Dzięki tej technice profesjonalni refleksoterapeuci mogą pomóc przywrócić równowagę w ciele na poziomie fizycznym, chemicznym, biologicznym i psychicznym, jak również pomóc w niektórych problemach postawy. Nieprawidłowa pozycja ciała, jego postawa, może powodować problemy ze zdrowiem danej osoby. Przebieg terapii Neuro-Refleksologii Stóp może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, złagodzeniu niektórych rodzajów bólu, chorób i dysfunkcji.

Neuro-Refleksologia twarzy wg Sorensensistem

Terapia ta jest połączeniem mądrości starożytnych tradycji medycznych z nowoczesną neuro-anatomią i   pomaga w poprawie zaburzeń, które często objawiają się w naszym ciele w postaci problemów fizycznych, psychicznych i emocjonalnych.

Refleksologia Twarzy jest stosowana w schorzeniach układu hormonalnego, immunologicznego, regulacji metabolizmu, otyłości, niepłodności, zaburzeniach neurologicznych, stanach depresyjnych, chorobach oczu (jaskra, zaćma, suche oko, zapalenie spojówek), uszu i skóry (np.: łuszczycy, łysieniu plackowatym, trądziku), bezsenności, bólach głowy, kręgosłupa, aktywacji mikrokrążenia, a także w stresie i w pomaganiu gdy występują objawy emocjonalne, takie jak smutek, strach, udręka, zmęczenie psychiczne, brak pamięci, bezsenność itp.

Jej skuteczność polega na pobudzaniu indywidualnych procesów zachodzących w ciele klienta po to, by zachować zdrowie i równowagę całego ciała. W trakcie zabiegu refleksolog precyzyjnie stymuluje punkty i strefy nerwo-odruchowe, na twarzy i skórze głowy. W ten sposób, za pomocą układu nerwowego stymuluje mózg do wysyłania impulsów bezpośrednio do odpowiednich części ciała po to, by przywrócić cały organizm  do równowagi.

Jeśli uznamy naszą skórę za posłańca łączącego świat zewnętrzny z mózgiem, nie powinno nas dziwić, że masaż ma ogromny wpływ na nasze umysły.

Większość osób uważa, że ​​refleksologia twarzy Sorensensistem ™ jest korzystna dla głębokiego relaksu, ponieważ może uwolnić endorfiny, które uspokajają umysł, wywołując w ten sposób głęboki stan relaksacji, pomagając w łagodzeniu wielu objawów stresu i zmęczenia. Technika ta działa także odmładzająco na twarz. Taki  efekt jest możliwy ponieważ stymulowane jest krążenie krwi, a drenaż limfatyczny pomaga uzyskać naturalnie jasną i zdrową cerę, poprawia jędrność i napięcie skóry jak również przywraca naturalny owal twarzy. Refleksologia twarzy jest bezpiecznym i delikatnym holistycznym zabiegiem, który jest zalecany dla wszystkich grup wiekowych.

Jak wygląda zabieg refleksologii twarzy?

Zaleca się cykl zabiegów, ich ilość zależy od stanu zdrowia klienta i jest określana przez refleksologa. Zabiegi trwają około 1 godziny. Pierwsze spotkanie obejmuje poufne informacje o stanie zdrowia klienta oraz wstępną diagnozę wraz z krótkimi zasadami współpracy. Klient w trakcie zabiegu leży w ubraniu na profesjonalnym stole do masażu. Klientom zaleca się, na zabieg przychodzili bez makijażu, który i tak zostanie usunięty przed rozpoczęciem zabiegu. W  tym zabiegu w którym stymuluję określone punkty i strefy na twarzy używam ekskluzywnego olejku Rosa Mosqueta firmy INOEarth, w 100% czystego.  Refleksologia twarzy Sorensensistem ™ jest naturalną kompletną, holistyczną terapią która może być stosowana sama albo w połączeniu z terapią odruchową stóp lub dłoni.

Korzyści:

Refleksologia twarzy łagodzi napięcia i uspokaja.

Jako terapeuta Sorensensistem ™ stosując terapię refleksologii twarzy często widzę, że klienci osiągają bardzo głębokie stany relaksacyjne, które zdaniem wielu pomagają złagodzić napięcia, daja im poczucie poprawy samopoczucia. pomagają lepiej radzić sobie ze stresem , zmartwieniami, depresją, wagą  i innymi problemami ze zdrowiem.

Często stosuję terapię twarzy w 90-minutowych terapiach łączonych. Terapię twarzy, stymulacją mięśnie twarzy z refleksologią stóp Sorensensistem ™ – opisywaną przez niektórych klientów jako „całkowita relaksacja z uczuciem błogości”.

Będąc dyplomowanym dietetykiem i coachem, często proponuję klientom łączenie zabiegów refleksoterapii z poradami dietetycznymi lub coachingiem.

Wielu moich klientów mówi, że są pod wrażeniem nie tylko rzeczywistych korzyści zdrowotnych, ale także faktu, że rodzina i przyjaciele po każdym zabiegu zauważają zmiany w wyglądzie skóry, zachowaniu gdyż stają się spokojniejsi, wyluzowani i odprężeni.

Terapia Neuro-Refleksologii Twarzy Sorensensistem ™ jest idealną naturalną holistyczną terapią także dla mężczyzn – szczególnie w przypadku problemów ze stresem.

Japoński Cosmo Lifting Sorensensistem

To naturalny, niechirurgiczny zabieg upiększający twarzy.

Wraz z wiekiem tkanki twarzy spowalniają produkcję kolagenu, co powoduje, że skóra traci elastyczność. Podczas zabiegu japońskiego Cosmo Liftingu techniki refleksoterapeutyczne pomagają przywrócić witalność i równowagę mięśniom oraz strukturze twarzy, co sprawia ze zmarszczki stają się mniej głębokie, cera wraca do naturalnego kolorytu, poprawia się również owal twarzy.

Japoński Cosmo Lifting jest jednym z najlepszych, nieinwazyjnych sposobów na odmłodzenie twarzy i naturalny, młody wygląd przez lata.

Przygotowanie do zabiegu:

W trakcie trwania zabiegu Japońskiego Cosmo Lifting używam wyłącznie 100% czystego różanego oleju Mosqueta,

Na czas trwania zabiegu trzeba usunąć kolczyki,j ak również soczewki kontaktowe, ponieważ zabieg wykonywany jest  wokół oczu.

Należy nosić ubranie z lekko wyciętym dekoltem, ponieważ refleksolog musi uzyskać dostęp do punktów akupresury wokół obojczyka, aby wspomóc drenaż limfatyczny.

Przed zabiegiem trzeba usunąć makijaż. 

O czym pamiętać po zabiegu:

Podczas zabiegu skóra będzie intensywnie dotykana i masowana w związku z tym, po zabiegu  może pozostać zaczerwieniona przez kilka minut lub kilka godzin. Gdy zaczerwienienie minie nadchodzi najlepszy czas na to by pokazać światu swoją nową, pełną blasku twarz.

Po zabiegu, naturalny efekt liftingu trwa od 24 godzin do ponad 3 dni. Zaleca się dwa lub trzy zabiegi w pierwszym tygodniu, a następnie cotygodniowe zabiegi przez ok 3 miesiące. Po drugim lub trzecim zabiegu liftingu twarzy zaleca się stosować refleksoterapię twarzy w celu uzyskania korzyści terapeutycznych i utrzymania dobrego zdrowia.

Terapia schorzeń oczu Sorensensistem

Zabieg łączy standardową  terapię na twarzy ze stymulacją wybranych punktów i stref wokół oczu, na uszach i stopach.

Terapia dotyczy chorób oczu takich jak: krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm, choroba zezowa, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, zaćma (również w przebiegu cukrzycy), zespół suchego oka, otarcie rogówki, krótkowzroczność nocna, daltonizm, zespół Ushera, stany zapalne spojówek.

Sama technika polega na precyzyjnym uciskaniu patyczkiem higienicznym wybranych punktów wokół oczu. W trakcie zabiegu terapeuta działa na przyczynę, po to by zoptymalizować funkcjonowanie całego organizmu, innymi słowy, by zrównoważyć pracę narządów czy gruczołów. Stan oczu mocno jest związany ze stanem narządów wewnętrznych.

Cennik:
Terapie prowadzone w gabinecie:

  • Pełny zabieg refleksoterapii twarzy   150 zł,  czas zabiegu: 60 minut
  • Pełny zabieg refleksoterapii stóp       150 zł,   czas zabiegu: 60 minut
  • Połączenie zabiegu refleksologii twarzy z refleksoterapią stóp, rąk lub oczu 230 zł,  czas zabiegu 90 minut
  • Japoński lifting twarzy – 150 zł    czas zabiegu 60 minut

 

Urszula Mijakoska jest dyplomowaną terapeutką z zakresu terapii neuro-odruchowej twarzy, stóp, rąk i oczu oraz japońskiego cosmo liftingu twarzy metodą Lone Sorensen.

Uzyskane dyplomy:

Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional, Lone Sorensen oraz Robert Przybyś, Barcelona – Facial Reflex Therapy modules I-V –  marzec – czerwiec 2017 r.

Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional, Lone Sorensen oraz Robert Przybyś, Barcelona – Ocular therapy –  maj 2017 r.

Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional, Lone Sorensen oraz Robert Przybyś, Barcelona – Praxis Vertebralis I i II – Neuro Foot Reflexology – czerwiec 2017 r.

Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional, Lone Sorensen oraz Robert Przybyś, Barcelona – Hand Reflexology –  sorensensistem™️ czerwiec 2017 r.

Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional, Lone Sorensen oraz Jarosław Sawa, Barcelona – Japoński lifting –  wrzesień 2017 r.